MÖBLER / Byråar, sekretärer / Chiffonjé 11154669
nr 1115 4669
Chiffonjé
1800-tal, Alm, längd: 114 cm, djup: 52 cm, höjd: 123 cm
Kondition: slitage, skador
Utrop:
800 kr
Såld:
150 kr
måndag 19 juni 2017
kl 20:25:30
14/6 23:14:41
100 kr
19/6 14:38:57
Träslag; Alm
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor